Florida, i ftohti ngrin iguanat

I ftohti qe ka prekur pjesen lindore te SHBA-se nuk po ngrin vetem njerezit por edhe kafshet.

Keshtu, ne Florida eshte vene re nje fenomen i rralle. Iguanat, kafshe zvarranike nuk i kane bere dot balle uljes se madhe te temperaturave, duke ngrire ne peme. Kafshet e mesuara me temperaturat subtropikale jetojne ne peme ku gjejne strehe edhe gjate dimrit, por shume prej tyre nuk e kane kaluar me sukses sfiden e kesaj stine.

Tempereturat e uleta kane perfshire kryeqendren e Floridas, Tampa dhe zonen e Key West ku temperatura ka arritur rekordin historik ne 112 vitet e fundit, 8.2 grade celcius.

Jepni mendimin tuaj