Krem Karamel

Cremecaram-recete-shqip

Krem Karamel eshte nje embelsire shume e thjeshte per tu gatuar por teper e shijshme… Ja si ta pregatisni ne pak minuta:

Përbërësit

  • 6 veze
  • 1 lt qumesht
  • nje pakete vanilje
  • 1/2 kg sheqer
  • per karamelin: 5 luge sheqer ,

Udhëzime per pregatitje

Se pari pergatisni karamelin duke perzier mire sheqerin deri sa t’e perfitoni nje leng te kafte te cilin do ta shperndani neper tasa.Nga ana tjeter zijeni qumeshtin ne nje tenxhere dhe lijeni te ftohet pak.

Ne nje tas rrihni duke perdoru mikser vezet se bashku me sheqerin dhe vaniljen deri sa te behen si shkume.Me pas perzijini me qumeshtin e vaket ne zjarr te ulet.

Shperndajeni kete mase neper tasat qe hodhet kremin e karamelit si per pare dhe lijeni te ftohet ne frigorifer per disa orese ta servirni kthejini tasat mbrapsht ne menyre qe karameli te vije siper dhe zbukurojeni me thela qitroje.

Ju befte mire!

Jepni mendimin tuaj