Brazil, gruaja 79 cm lind femije

Maria do Socorro Gomes, braziliania e prekur nga semundja e nanizmit, ka nxjerre ne drite vogelushin Abner, i gjate me shume se gjysma e trupit te mamase se tij.

Lindja e djalit u jep fund vuajtjeve qe ka kaluar gruaja 79 centimetershe gjate shtatezanise. Ajo peshon vetem 26 kg dhe ka nje trup shume te brishte, cka e ka detyruar t’u nenshtrohet here pas here kontrolleve mjekesore dhe te qendroje ne shtrat pothuajse per 9 muajt e shtatezanise.

Ne momentin e lindjes, Abner peshonte 2 kg e 375 gr dhe ishte i gjate 46 cm. Lindja kaloi pa probleme dhe 37 vjecarja eshte ne gjendje te mire shendetesore. Nuk dihet ende nese Abner do trashegoje defektin gjenetik te se emes.

Jepni mendimin tuaj