Makinat me te Sigurta sipas Euroncap

Pas nje seri testesh Euroncap, ka publikuar listen me makinat me te sigurta ne Europe.

Chevrolet Aveo mban vendin e pare me 95% te pikeve dhe me 87% te sigurise per femijet.

Vazhdojne Volkswagen Golf dhe Ford Focus per kategorine veture. Mercedes Classe B ne ate te veturat kompakte dhe me pas eshte Volvo V60 per veturat familjare.
Audi Q3 futet ne listen si fouristrade e vogel e ndjekur nga Mercedes ML per kategorine Suv.
Lista vazhdon me Toyota Yaris, Chevrolet Malibu, ibriden Lexus CT200h, familjaren Opel Zafira Tourer dhe Hyundai ix20 gjithashtu nuk mungon as BMW X1
Nissan Leaf eshte futur si makina elektrike me e sigurte.

Jepni mendimin tuaj