Bukuroshja e fjetur, ekziston

E quajne Bukuroshja e Fjetur dhe nuk behet fjale aspak per perralle, por per realitet. Nje vajze 15-vjecare ne Angli eshte protagoniste e nje makthi te vertete, sidomos per prinderit e saj.
Louise edhe ne gjendje qe te flere edhe per dy jave rresht dhe familja shqetesohet per te duke e ngritur qe te shkoje ne tualet ose te haje.

Gjendja e saj eshte teper e rralle, por mjeket e njohin sindromen Kleine-Levin qe shkakton gjumesine ne kohe te gjate. Ne bote ka edhe disa raste te tjera, por kryesisht ata jane meshkuj.

Prinderit tregojne se vajza e tyre nisi te shfaqe simptomat e deshires per gjume pasi kaloi nje grip qe i zgjati rreth nje jave. Historia nisi ne tetor te vitit 2008 dhe prinderit ne fillim nuk dinin cfare te benin, ndaj kerkuan ndihmen e mjekeve.

Fillimisht bluzat e bardha menduan se behej fjale per nje problem hormonal. Nderkohe Louise vazhdonte te flinte per dite te tera pa patur mundesi qe te shkonte ne shkolle apo leksione kercimi. Kur zgjohej ajo nuk mbante mend asgje.

Ne mars te vitit 2009 u shtrua ne St. George’s Hospital di Tooting, prane Londres ku mjeket e percaktuan diagnozen e sindromes Kleine-Levin, nje lloj i vecante gjumesie, shkaku i se ciles eshte ende i panjohur. Ka mundesi qe e gjithe kjo te vije si pasoje e ndonje mosfunksionimi te sistemit hipotalamik-limbik ku perqendrohen vatrat e urise dhe gjumit.

Kurimi
Familja e vajzes ka patur vertet probleme kohet e fundit. Prinderit tregojne se pas nje pushimi ne Malaga, e bija u fut ne nje gjume te thelle ne avion dhe nuk u zgjua me prej ditesh.

Ne nje rast tjeter gjate nje udhetimi me kamper, Louise fjeti gjate gjithe kohes.

Megjithate ne kete histori ka dicka te mire. Eksperienca flet se sindroma Kleine-Levin zhduket vete me kalimin e viteve.

Jepni mendimin tuaj